Aktualności

4 porady jak dostać wymarzoną pracę

Rozmowa kwalifikacyjna stanowi zwykle najważniejszy etap na drodze do znalezienia pracy. To, w jaki sposób zaprezentujemy się przed potencjalnym pracodawcą, może nas przybliżyć do otrzymania posady, o którą się staramy, ale też niekiedy od niej oddalić. O czym zatem warto pamiętać podczas spotkania, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Podpowiada Natalia Bogdan, prezes naszej firmy.

 

Wielu kandydatów przychodzi na rozmowę o pracę bez większego przygotowania. Stawiają się o wyznaczonej godzinie i w określonym miejscu, odpowiadają na zadane im pytania i oczekują, że jako najlepsi otrzymają wymarzoną posadę. Choć taki scenariusz rzeczywiście często się sprawdza, warto odpowiednio przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, by pomóc szczęściu.

 

Podstawowe informacje o firmie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może chcieć sprawdzić naszą wiedzę o firmie. Najczęściej pojawiające się pytania dotyczą głównych klientów lub realizowanej przez organizację strategii. Zabieg ma na celu przekonanie się, czy kandydat poświęcił chwilę na zdobycie informacji o przedsiębiorstwie, co świadczy o jego zaangażowaniu. Przed rozmową warto więc prześledzić stronę internetową i poszukać najważniejszych informacji. Jeśli chcemy się wyróżnić, dobrym pomysłem będzie znalezienie ciekawostki dotyczącej firmy i zapytanie o szczegóły. Dzięki temu rozmówca przekona się, że jesteśmy faktycznie zainteresowani organizacją i chcemy dołączyć do tworzącego ją zespołu.

 

Wizerunek kandydata

Zasada „jak nas widzą, tak nas piszą” sprawdza się w wielu sytuacjach, podczas rozmów kwalifikacyjnych także. Jeśli chcemy wypaść jak najlepiej, dzień wcześniej przygotujmy strój, w którym zamierzamy się zaprezentować. Pamiętajmy, że powinien być schludny i niewyzywający. Należy również poświęcić uwagę dłoniom i, przede wszystkim, paznokciom. Wybierając strój, kierujmy się nie tylko aspektami wizualnymi, ale również wygodą. W dniu rozmowy możemy odczuwać stres, a zbyt ciasna spódnica, wysokie szpilki czy uciskający pasek w spodniach tylko spotęgują to uczucie.

 

Przygotowanie odpowiedzi

Chodząc często na rozmowy kwalifikacyjne, prędzej czy później odkryjemy, że większość pytań się powtarza. Rekruterzy zwykle chcą poznać mocne strony kandydata, jego doświadczenie i plany związane z rozwojem zawodowym. Z tego względu warto przygotować wcześniej odpowiedzi na potencjalne pytania, aby w dniu rozmowy móc na nie odpowiadać szybko i w sposób przemyślany. Listę najczęściej pojawiających się pytań można bez trudu znaleźć w Internecie. Będzie ona bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli czeka nas pierwsza tego typu rozmowa w życiu.

 

Nastawienie i pewność siebie

Zdarzają się sytuacje, w których kandydat posiadający szereg cech odpowiednich dla danego stanowiska nie wygrywa rekrutacji. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozmowy nie jest w stanie pokazać swoich mocnych stron. Może to wynikać ze stresu, braku pewności siebie lub zwyczajnego nieprzygotowania. Dlatego też przed spotkaniem warto wypisać na kartce wszystkie powody, dla których pracodawca powinien zatrudnić właśnie nas. Z tą świadomością podczas rozmowy będzie nam łatwiej mówić o swoich zaletach i umiejętnościach.

 

Dobre przygotowanie pomaga szczęściu. Jeśli zależy nam na otrzymaniu posady, na którą aplikujemy, powinniśmy znaleźć czas, by do spotkania rekrutacyjnego odpowiednio się przygotować. Wymagane kwalifikacje oraz dobry wygląd w połączeniu z pewnością siebie mogą przybliżyć nas do osiągnięcia sukcesu w procesie rekrutacyjnym.

Natalia Bogdan
Natalia Bogdan
Prezes Zarządu Jobhouse

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

  

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Umów się na bezpłatną konsultację dla Twojego biznesu!

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

 

Naszymi klientami są m.in. Airbus, Babyliss, Mercedes, Algida i Bluemedia. Prowadzimy od ponad 11 lat rekrutacje na wszystkie szczeble stanowisk, dla wszystkich branż, np.: finanse, sprzedaż, produkcja, TSL, HR, administracja, marketing, engineering, usługi, obsługa klienta, IT i wiele innych.

 

Porozmawiajmy! Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i umów się na bezpłatną konsultację już dziś, bez zobowiązań.

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.