Aktualności

Czy social media mogą pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy?

Jeszcze kilka lat temu głównym źródłem informacji o kandydacie do pracy było wysłane przez niego CV i/czy list motywacyjny. Pracodawca weryfikował te dane, wyłącznie na podstawie przeprowadzanych rozmów kwalifikacyjnych. W niektórych przypadkach prosił o podanie kontaktu do poprzedniego pracodawcy, u którego potwierdzał zawarte w przesłanych dokumentach informacje.

Dziś, dzięki portalom społecznościowym takim jak Facebook, Linkedin czy Goldenline, można w stosunkowo krótkim czasie dowiedzieć się dużo więcej o kandydacie. Pracodawca może uzyskać informacje nie tylko na temat naszych zainteresowań, kreatywności i umiejętności, ale również o naszym sposobie bycia czy wyznawanych wartościach. Warto to wykorzystać.

 

Jak wykorzystać media społecznościowe?

Jeśli ubiegamy się o pracę, zamierzamy lub już bierzemy udział w procesie rekrutacyjnym, warto mądrze wykorzystać media społecznościowe. Możemy mieć pewność, że firma, w której ubiegamy się o stanowisko, sprawdzi szczegółowo nasz profil.

Naszym zadaniem jest zadbać nie tylko o to, by znalazła ona tam informacje potwierdzające wszystko to, co zawarliśmy w naszym CV, takie jak wykształcenie czy poprzedni pracodawcy, ale by dowiedziała się jak najwięcej o naszych zainteresowaniach i pasjach. Wszystko to będzie miało jednak sens, jeśli mądrze poprowadzimy naszą komunikacje w kanałach social media.

 

Prywatność

Prowadząc nasze prywatne konto na Facebooku warto pamiętać o tym, że mamy możliwość zaznaczenia czy dany post publikujemy publicznie, czyli dla wszystkich, którzy odwiedzają naszą stronę, w tym naszego potencjalnego pracodawcy, czy chcemy jednak by dotarły tylko i wyłącznie do grona naszych znajomych. Nie ma jednak nic złego w tym, jeśli nasz przyszły pracodawca odkryje, że spędzamy aktywnie czas, uprawiamy sporty, uczęszczamy na lekcje tańca, jogi czy szydełkowania. Nie ma również nic złego w tym, że w sobotnie wieczory spotykamy się ze znajomymi i  przyjaciółmi. Wszystko to jednak zależy od tego, jak szczegółowo relacjonujemy te wieczory na naszej tablicy.

 

Publikowane informacje, mówią o nas, o tym, czy jesteśmy kreatywni, otwarci, kontaktowi, aktywni, towarzyscy. Niektóre z tych cech mogą być bardzo istotne na stanowisku, na które aplikujemy, inne wręcz przeciwnie. Trzeba mieć to na uwadze.

 

Merytoryka

Warto udostępniać na swojej tablicy nie tylko nasze prywatne zainteresowania, ale przede wszystkim artykuły branżowe, zawodowe sukcesy, informacje o udziale w warsztatach, targach czy konferencjach. Dobrze wchodzić w dyskusje na forach i grupach tematycznych dotyczących naszej branży, przez co pokazujemy, że jesteśmy aktywni i mamy coś do powiedzenia. Nasz przyszły pracodawca na pewno to zauważy i doceni.

 

Autentyczność

Należy jednak pamiętać o tym, by nasza tablica nie była sztuczna i wyreżyserowana. Kreowanie swojego wizerunku w social mediach ma sens tylko wtedy, gdy jesteśmy tam prawdziwi i autentyczni. Jeśli uwielbiamy sport, ale tylko oglądać w telewizji, nie próbujmy kreować się na wyczynowych sportowców. Nawet jeśli prezes firmy, w której szukamy zatrudnienia przebiegł sześć maratonów, nie znaczy, że jeśli nie biegasz wcale, nie możesz otrzymać wymarzonej pracy w tej firmie. 

Mądrze wykorzystywane portale społecznościowe łączą ludzi. Umożliwiają im wymianę informacji i ich wyszukiwanie. Dzięki nim dzielimy się doświadczeniem, rozwiązujemy problemy i inspirujemy się nawzajem. Budujemy też sieci kontaktów, tych osobistych i tych biznesowych. Warto z tego korzystać.

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

  

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Umów się na bezpłatną konsultację dla Twojego biznesu!

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

 

Naszymi klientami są m.in. Airbus, Babyliss, Mercedes, Algida i Bluemedia. Prowadzimy od ponad 11 lat rekrutacje na wszystkie szczeble stanowisk, dla wszystkich branż, np.: finanse, sprzedaż, produkcja, TSL, HR, administracja, marketing, engineering, usługi, obsługa klienta, IT i wiele innych.

 

Porozmawiajmy! Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i umów się na bezpłatną konsultację już dziś, bez zobowiązań.

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.