Aktualności

Koronawirus a rynek pracy - czy branża HR ma się czego bać?

Sytuacja i skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zmienia się dynamicznie. Ma ona także wpływ na funkcjonowanie firm, wywołując niemałe zamieszanie i zdecydowany skok niepewności o jutro. Czy branża HR jest przygotowana na zmianę pracy z bezpośredniego kontaktu z kandydatem, klientem na rozmowy online? Czy da się uniknąć ponoszenia strat, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo pracowników?

 

O sytuacji naszej branży w obliczu pandemii opowiada Natalia Bogdan, prezes naszej firmy.

 

1. Czy zagrożenie koronawirusem spowoduje, że branża HR-owa będzie prowadzić rozmowy rekrutacyjne online?

 Jest to wysoce prawdopodobny i moim zdaniem wskazany scenariusz. W dobie technologii rozmowy online nie odbiegają standardem od tych prowadzonych face to face, a mogą znacznie ograniczyć ryzyko, więc warto je wprowadzić już teraz. Niezależnie od indywidualnych decyzji w tej sprawie firmy powinny przypominać pracownikom o konieczności regularnego mycia rąk oraz czyszczenia i wietrzenia pomieszczeń, w których odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, a także wszystkich pozostałych.

 

2. Czy w wyniku ww. działań branża może ponieść straty?

Straty są wysoce prawdopodobne, szczególnie w firmach, które delegują pracowników zagranicę, zwłaszcza w regiony z dużą ilością zachorowań. Także firmy prowadzące rekrutacje zagraniczne oraz lokalne zwłaszcza dla branży transportowej, logistycznej, turystycznej i eksportowej muszą się liczyć ze spadkiem liczby zamówień. Jeżeli dodatkowo firma prowadzi szkolenia i konferencje to z pewnością doświadczy spadku obrotów. 

 

3. Czy ewentualne straty zagrażają branży w poważny sposób?

Minął już ponad miesiąc, od kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że nowy koronawirus stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Ciężko jednak stwierdzić, jak długo potrwa pandemia. Ze względu na tempo rozprzestrzeniania się wirusa możemy założyć, że będzie to co najmniej kilka miesięcy. A kilka miesięcy z mniejszą ilością sprzedaży to duże obciążenie dla branży niezależnie od wielkości firmy, chociaż istnieją oczywiście branże, które odczują skutki pandemii o wiele mocniej niż branża HR.

 

4. Jak branża HR reaguje na zagrożenia koronawirusem, czy macie jakieś pomysły?

Polskie Forum HR zrzeszające największe firmy rekrutacyjne w Polsce wystosowało do wszystkich firm członkowskich zalecenia mające na celu zminimalizowanie niebezpieczeństw związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Wśród mechanizmów zapobiegawczych wyszczególniono m.in. upowszechnianie wśród pracowników informacji i zaleceń opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia i niepodróżowanie do krajów, w których ryzyko zarażenia się koronawirusem jest największe, a w przypadku odbycia takiej podróży lub styczności z osobą, u której wykryto koronawirusa lub została objęta kwarantanną poinformowanie telefoniczne o tym fakcie przełożonego. Taki pracownik powinien być skierowany do wykonywania pracy zdalnej przez kolejnych 14 dni licząc od dnia powrotu do kraju lub styczności z osobą chorą. Zarekomendowano także zastępowanie spotkań służbowych, również z kandydatami telekonferencjami, jak również unikanie zatłoczonych miejsc i ograniczanie podawania dłoni na powitanie. Zalecono maksymalne ograniczenie podróży prywatnych w rejony występowania koronawirusa. Zwrócono też uwagę na przestrzeganie zasady „czystego biurka”, biorąc pod uwagę możliwe zagrożenie objęcia kwarantanną naszych miejsc pracy, co zazwyczaj bywa nagłe i niespodziewane. W związku z tym, że wiele firm rekrutacyjnych jest także agencjami pracy tymczasowej zalecono monitorowanie sytuacji u pracodawców użytkowników w celu zapewnienia maksymalnej ochrony pracownikom tymczasowym.

Natalia Bogdan
Natalia Bogdan
Prezes Zarządu Jobhouse

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

  

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Umów się na bezpłatną konsultację dla Twojego biznesu!

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

 

Naszymi klientami są m.in. Airbus, Babyliss, Mercedes, Algida i Bluemedia. Prowadzimy od ponad 11 lat rekrutacje na wszystkie szczeble stanowisk, dla wszystkich branż, np.: finanse, sprzedaż, produkcja, TSL, HR, administracja, marketing, engineering, usługi, obsługa klienta, IT i wiele innych.

 

Porozmawiajmy! Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i umów się na bezpłatną konsultację już dziś, bez zobowiązań.

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.