Aktualności

Praca zdalna - czy dla każdego?

Popularność pracy zdalnej nieustannie rośnie. Wielu z nas chce pracować z domu, bez porannego pośpiechu, codziennych dojazdów do firmy, samodzielnie decydować o czasie swojej pracy.

 

Home office ma na pewno wiele zalet, ale wymaga także motywacji, umiejętności planowania i organizacji czasu czy samodyscypliny choćby w kontekście domowych rozpraszaczy.

 

Czy praca zdalna to zatem faktycznie wolność? Czy home office sprawia, że pracuje się nam lepiej, wydajniej, a może ma jakieś wady? Zapytałyśmy o to nasz zespół, który ma możliwość skorzystania z pracy zdalnej w Jobhouse. 

                                         

 

Alicja: Możliwość pracy zdalnej w Jobhouse dla mnie, jako mamy, daje mi poczucie komfortu. W sytuacjach, kiedy moje dzieci muszą zostać w domu, ja nie martwię się: co teraz? Kiedy muszę np. wcześniej podjechać po syna do przedszkola, które znajduje się blisko mojego miejsca zamieszkania, łatwiej jest mi oderwać się na chwilę sprzed komputera niż jechać w gigantycznych korkach przez miasto, stresując się czy zdążę na czas.

 

Beata: Dla mnie home office bywa niekiedy bardzo wygodnym rozwiązaniem, więc jeśli jest taka potrzeba chętnie z niego korzystam. Praca zdalna ma sporo zalet, można ją wykorzystać podczas chwilowej zdrowotnej niedyspozycji, mieć indywidualny plan pracy, lepiej się skoncentrować na zadaniach, pracować w ulubionym miejscu czy nie musieć stać w korkach. Jednak nie wyobrażam sobie pracy zdalnej cały czas, dla mnie ważny jest kontakt z ludźmi, z moim zespołem, poranne wyjście do pracy mnie dyscyplinuje, dzień staje się bardziej zaplanowany.

 

Natalia Warych: Moim zdaniem praca zdalna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, są dni gdy po prostu chcemy popracować w domowym zaciszu, potrzebujemy skupienia, mamy gorszy dzień i niekoniecznie chcemy spotykać się w tym czasie z innymi. Dzięki możliwości skorzystania z home office pracuje mi się lepiej ze względu na świadomość, że gdy będę miała taką potrzebę mogę spokojnie zostać w domu nie zaniedbując przy tym swoich obowiązków i nie tworząc sobie zaległości.

 

Magda: Myślę, że home office jest fantastycznym rozwiązaniem ponieważ daje możliwość wytchnienia i pracy w domowym zaciszu, co powoduje, że dodatkowo wypoczywamy łącząc to z obowiązkami z pracy.

 

Agnieszka: Home office coraz częściej pojawia się wśród benefitów proponowanych przez pracodawcę. Dla mnie to atrakcyjne świadczenie pozapłacowe, pozwalające na wykonanie pracy w zaciszu domowym pod kocem, a nie przed biurkiem. W dobie pracy zadaniowej, zaawansowanych systemów i rozwiązań technologicznych, posiadając laptopa i dostęp do Internetu można wykonywać pracę tak naprawdę wszędzie. Praca z domu pozwala zaoszczędzić czas na dojazd do biura, w domu nie dekoncentruje nas cały biurowy szum, możemy skupić się i poświęcić wykonywaniu swoich zadań. Wszystko ma jednak swoje słabe strony. Praca zdalna ogranicza kontakt osobisty z współpracownikami, a jednak praca w dużej mierze spełnia funkcję zaspokojenia potrzeb społecznych. Dlatego od czasu do czasu dobrze mieć możliwość posiedzenia w domu z laptopem i swoimi zadaniami, jednak ja nie mogłabym pracować zdalnie na pełen etat.

 

Dorota: Dla mnie home office jest super rozwiązaniem. Pracując w  domu, najlepiej potrafię skupić się na zadaniach. W biurze często ktoś wytrąca mnie z rytmu pracy i potem zastanawiam się, w którym miejscu skończyłam dane zadanie. Pracując z domu oszczędzam czas, bo eliminuje dojazd do pracy (w moim przypadku to aż 2 godziny dziennie). Dodatkowo: praca w piżamie do godz. 12:00, późne śniadanie, godzina snu więcej - nie trzeba się zrywać skoro świt. Mam czas na przypilnowanie dzieci, wspólny obiad z rodziną, co bardzo cenię, bo pora, o której jedzą to zazwyczaj 16:30 , wówczas często jestem dopiero w drodze do domu z pracy. Nie zamieniłam bym pracy w firmie gdzie mam home office na inną w biurze, nawet gdybym dostała gdzie indziej sporą podwyżkę.

 

Olga: Moim zdaniem możliwość pracy zdalnej jest bardzo dobrą alternatywą dla pracownika, ponieważ może samodzielnie ocenić czy jego obecna sytuacja tego wymaga lub nie i w jaki sposób może rozłożyć swoje obowiązki w czasie. Oczywiście w dużej mierze zależy to od rodzaju wykonywanego zawodu, np. osoby pracujące w branży IT (np. programista) mogłyby swobodnie pracować z domu przez większość czasu, z kolei osoby wykonujące zawód wymagający bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi – pracodawcą, klientami, innymi współpracownikami – powinny większość czasu pracy spędzać w biurze, niemniej sama możliwość pracy zdalnej jest korzystna dla obu stron – pracownika i pracodawcy, szczególnie w przypadku np. przeziębienia, podczas którego niekoniecznie wskazane jest rozsiewanie bakterii wśród zespołu. Praca zdalna umożliwia również dopasowanie swoich obowiązków do posiadanego czasu i na odwrót, w zależności od branży/upodobań pracownika – jedna osoba woli pracować po nocy, a inna od samego świtu. Korzystanie z pracy zdalnej w sposób rozsądny i na zasadach wspólnie ustalonych przez pracodawcę i pracownika może sprawić, że pracownik będzie bardziej zadowolony i wydajny.

 

Cieszę się, że mamy możliwość pracy zdalnej w Jobhouse, ponieważ mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie pozostanie w domu jest konieczne (chore dziecko, pies, przeziębienie). Pracodawca pozostawiając wybór pracownikowi ma do niego zaufanie, jest przekonany o jego odpowiedzialności, a to dobrze wpływa na wzajemne relacje. Możliwość skorzystania z pracy zdalnej sprawia, że czuje się komfortowo mając taką opcję i mogąc jej użyć, w razie potrzeby. Zagrożenia dla pracy zdalnej widzę jedynie takie, że osoba nieobowiązkowa mogłaby porzucić swoje zadania lub wykonywać je gorzej, niż zrobiłaby to w biurze, ale to już zależy od podejścia pracownika.

 

 

 

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

  

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Umów się na bezpłatną konsultację dla Twojego biznesu!

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

 

Naszymi klientami są m.in. Airbus, Babyliss, Mercedes, Algida i Bluemedia. Prowadzimy od ponad 11 lat rekrutacje na wszystkie szczeble stanowisk, dla wszystkich branż, np.: finanse, sprzedaż, produkcja, TSL, HR, administracja, marketing, engineering, usługi, obsługa klienta, IT i wiele innych.

 

Porozmawiajmy! Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i umów się na bezpłatną konsultację już dziś, bez zobowiązań.

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.