Aktualności

Proces rekrutacji idzie z duchem czasu

Nowe technologie, innowacyjne narzędzia, specjalistyczne systemy, ale także podejście samych rekruterów, znacznie zmieniło przebieg procesu rekrutacji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nowe formy rekrutacji oraz  elastyczne rozwiązania, sprawiły, że przebiega on coraz efektywniej i sprawniej, a coraz większy nacisk kładzie się na zadowolenie kandydatów i ich opinie, które stanowią integralną część całego procesu. 

 

Co i dlaczego się zmieniło?

 

Obecnie żyjemy szybko, dynamicznie, jesteśmy otwarci na usprawnienia, nowinki i zmiany. Proces rekrutacji musiał się więc poniekąd dostosować do tych zmian i wyjść naprzeciw naszym potrzebom.

 

Dotychczas panowała reguła, że rozmowa powinna być bardzo profesjonalna, według określonych ram,  a atmosfera na wyrost oficjalna. Zestaw pytań podczas rozmowy niemal w każdej firmie wyglądał bardzo podobnie.

 

Oczywiście w rekrutacji również zmieniała się moda, dominowały pytania kreatywne, pytanie z cyklu – brak złej odpowiedzi, sprawdzające reakcje i wytrzymałość kandydata.

 

Pytania o wady i zalety dawno poszły w niepamięć, a większość  rekruterów wyznaje zasadę, że im mniej ,,sztywna’’ atmosfera, tym większa szansa na poznanie się. Coraz częściej jest to rozmowa, ukierunkowana na opis naszych doświadczeń, umiejętności i tego co faktycznie robimy. Tym samym nasze odpowiedzi są naturalne, niewymuszone, a na pewno nie są gotowcami znalezionymi np. w internecie.

 

Czy CV jest jeszcze dzisiaj konieczne?

 

Na pewno nie tylko CV umożliwia nam udział w procesie rekrutacji. Obecnie oprócz ogłoszeń, bardzo popularne są portale branżowe tj. LinkedIn lub Goldenline, gdzie każdy nas może założyć konto i być znalezionym przez działy HR. Nawet osoby, które nie obserwują aktualnych ogłoszeń, mogą otrzymać tam wiadomości bezpośrednio od rekrutera z ciekawą ofertą. To doskonała okazja, żeby otworzyć się na rynek pracy.

 

Portale te dają również ogromną możliwość nawiązania nowych relacji, dostępu do ciekawych artykułów i wydarzeń w intersujących nas obszarach.

 

Coraz częściej to właśnie na tych portalach pracodawcy szukają odpowiednich osób, warto więc oprócz ,,klasycznego’’ CV, otworzyć się na dodatkową aktywność w sieci.

 

Jakie formy rekrutacji są obecnie najbardziej popularne?

 

Przede wszystkim takie, które wychodzą naprzeciw kandydatom. Aby przyspieszyć proces, stosowane są np. wideo rozmowy. Coraz częściej rekruterzy spotykają się z kandydatami  w miejscach bardziej przyjaznych jak na przykład w kawiarni.  W procesie rekrutacji w branżach np.  IT coraz więcej stosuje się  tzw. grywalizacji  - zadań w formie gier, w których często bierze udział większa ilość kandydatów, a Ci, którzy z sukcesem przejdą kolejne etapy gry, otrzymują propozycję współpracy.

 

Z pewnością zachodzące zmiany sprawiają, że pracownicy działów HR, są lepiej postrzegani w oczach kandydatów, a rozmowa o pracę, to nie tylko stres, ale również cenne doświadczenie, przebiegające w przyjaznej atmosferze.

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

 

Dział Handlowy

Elżbieta Kryńska

kom. +48 882 196 394

elzbieta.krynska@jobhouse.pl

 

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.