Aktualności

Rynek pracy w przyszłości , czy zastąpią nas roboty?

Rozwój techniki dotyka również rynek pracy

Obecny rynek pracy to rynek pracownika, jednak coraz częściej mówi się o istotnym aspekcie automatyzacji pracy, która ma być odpowiedzią na dynamiczne potrzeby rynku.

Aktualne badania wykazują, że w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, będziemy obserwować niezwykle istotne zmiany w dotychczasowych zawodach. Mówi się o liczbie przekraczającej 700 zawodów, które zostaną zastąpione poprzez roboty.

Monter.com przeprowadził ankietę o zasięgu międzynarodowym, której celem było zbadanie, czy respondenci widzą jakiekolwiek ryzyko, że maszyny będą w stanie zastąpić ich na obecnych stanowiskach.

 

Co ciekawe, Niemcy, to grupa, która okazała się najbardziej świadoma nadchodzących  zmian oraz ich wpływu na życie zawodowe.

Jak wynika z raportu ,, Przyszłość pracy’’, zrealizowanego przez DELab UW oraz Orange roboty wykorzystywane są już  od dłuższego czasu choćby w fabrykach, jednak to na przełomie kilku lat zauważymy wzrost ich obecności w większości firm produkcyjnych.

Obecnie to wciąż nieliczni wykorzystują automatyzację . Prym wiodą tu takie firmy jak: Amazon, Foxconn( dostawca Apple oraz Samsunga) , Mercedes, Google.

Roboty, które zastępują prace magazyniera, maszyny zamiast ludzi przy taśmach produkcyjnych czy też  testowanie wysyłki paczek przez drony to tylko część rozwiązań, które zostały już wdrożone lub też są sukcesywnie wprowadzane.

Co więcej, jeszcze do niedawna nikt nie wierzył, że kierowcy, staną się grupą, którą będzie można zastąpić robotami. Tymczasem Mercedes czy Google testują samochody , w pełni autonomiczne, które już teraz przejechały samodzielnie miliony kilometrów.

W skali zmian zachodzących na całym świecie, możemy  przewidzieć, że rozwój techniki dotknie i nasz rynek. Branże w sektorze maszynowym jak i motoryzacyjnym w Polsce cechuje duża liczba zatrudnionych , tym samym to właśnie one stają się  najbardziej podatne na automatyzację.

Biorąc pod uwagę, jak technologiczny postęp wpływa na każdą sferę życia musimy być świadomi, że dotknie on i nas jako pracowników. Aktualne  prognozy mówią, że ceny robotów będą stopniowo spadać, a ich wydajność wzrastać.

Komentarze:

Nie dodano jeszcze komentarza

Dodaj komentarz:

Skontaktuj się z nami

Jobhouse Sp. z o.o.

al. Grunwaldzka 31

80-241 Gdańsk

 

tel. +48 58 58 58 072

fax. +48 58 58 58 073

 

e-mail: gdansk@jobhouse.pl

  

NIP: 957-107-20-55

REGON: 222017678

KRS: 0000493865

 

Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 7097

Umów się na bezpłatną konsultację dla Twojego biznesu!

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

 

Naszymi klientami są m.in. Airbus, Babyliss, Mercedes, Algida i Bluemedia. Prowadzimy od ponad 11 lat rekrutacje na wszystkie szczeble stanowisk, dla wszystkich branż, np.: finanse, sprzedaż, produkcja, TSL, HR, administracja, marketing, engineering, usługi, obsługa klienta, IT i wiele innych.

 

Porozmawiajmy! Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i umów się na bezpłatną konsultację już dziś, bez zobowiązań.

Strony internetowe - odee.pl

Copyright 2016 – Jobhouse Sp. z o.o.